رئیس قوه قضائیه : اخلاق در علم و رای قاضی دخالت دارد

آیت الله صادق آملی لاریجانی در جمع دانشجویان دانشگاه علوم قضایی با اشاره به ایام اربعین حسینی، گفت: راهپیمایی عزاداران به سمت کربلا پیام روشنی برای افراد سلطه طلب بود چرا که آنها دانستند اسلام و حب اهل بیت نیروی بی پایانی دارد.
به گزارش حقوق نیوز، وی در ادامه گفته های خود در پاسخ به خواسته های دانشجویان و مسئولان دانشگاه علوم قضایی، گفت: آن طور که شایسته بود نتوانستیم خدماتی را برای ارتقای دانشگاه انجام دهیم که بیشتر آن مشکلات مالی بود. البته تلاش می کنیم تا با تدبیر، وضع را بهتر کنیم.
رئیس قوه قضائیه در ادامه گفته های خود بحث تحول در دستگاه قضا را مطرح کرد و با اشاره به لزوم رسیدن به فهم مشترک در مسیر ارتقای دستگاه قضایی گفت:

تحول در اخلاق و انگیزه و مدیریت اجرایی و ساختارها لازم و ضروری است. افتضاح اخیر در آمریکا اعم از گزارش شکنجه توسط سیا و همچنین حمایت دیکچنی از این شکنجه ها نشان دهنده هبوط اخلاقی است که نمونه آن هم حمله وحشیانه به عراق به بهانه سلاح های کشتار جمعی بود که صدها هزار انسان را مجروح و از بین بردند.

همچنین جدیدا هم دستگاه قضایی آمریکا افتضاح دیگری به بار آورد و پلیسی که جوانی را در خیابان در حالت تسلیم به قتل رساند، تبرئه کردند.
وی گفت: آمارها نشان می دهد که در آمریکا روزانه یک سیاه پوست به قتل می رسد و این نشان دهنده سقوط اخلاقی است.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه یک قاضی هم به عنوان یک انسان نیاز به تحول دارد، گفت: بعثت پیامبر برای ارتقای اخلاق بود. اگر بدانیم انسان چه هدفی دارد بهتر می تواند زندگی می کند.

سقراط در کتاب خود گفته است باید ببینیم که هستیم، کجا هستیم و کجا می رویم. مجموعه این سئوالات اخلاق را ایجاد می کند.

البته اخلاق در علم قاضی هم دخالت دارد، حتی در رای عادلانه قاضی هم می تواند تاثیرگذار باشد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به برخی فلسفه های غربی در موضوع اخلاق، گفت: وقتی اهمیت اخلاق را قبول کردیم نقش دولت ها در اخلاق مداری تاثیرگذار است و حتی این سئوال مطرح می شود که قوانین می تواند اخلاق در جامعه را گسترش دهد و آیا امور اخلاقی را می توان از طریق قانون الزام آور کرد. در غرب دیدگاهی مطرح است که می گوید اگر فردی اقدامی انجام دهد و به دیگران ضرر نرساند مشکلی ندارد، مانند همجنس گرایی  اما در مقابل این ادعا، یک قاضی در مغرب زمین نقدی را مطرح کرد و گفت چه کسی گفته است که تاثیری ندارد، امور اخلاقی پیوندهای یک جامعه را ایجاد می کند.

شاید ضرر به بدن نداشته باشد اما آیا اضرار روحی ندارد. پس جایگاه انسان کجا می رود؟

اگر شخصی با اقدام خود افکار جوان های ما را منحرف کند، اضرار نیست؟ پس می توانیم قوانین الزام آوری داشته باشیم که اخلاق را در جامعه نهادینه کنیم.